השיטה המסורתית

צ'וי לי פוט הוקם בשנת 1836 ע"י צ'אן האנג, אמן לחימה מוכשר וידוע בתקופה ההיא . למרות ששיטה זו ידועה כשיטה מזרח סינית מקורותיה הם מצפון ומדרום סין . מאחר ושני מוריו היו מדרום ומצפון סין החליט צ'אן האנג לשלב את הסגנונות לשיטה אחת, לכן צ'וי לי פוט הוא אחד הסגנונות שמשלב סגנונות מדרום ומצפון סין.


צ'אן האנג החל את קריירת אמנות הלחימה שלו בגיל 7 כאשר עבר לגור עם דודו , יון וו. הדוד אשר היה לוחם מפורסם ממנזר השאולין אימן את הנער הצעיר באמנות השאולין. כשהגיע צ'אן האנג לגיל 15 הוא נחשב ללוחם מעולה ויכל להביס כל לוחם מהכפרים הסמוכים. בגיל 17 הוא היה מוכן לעבור שלב נוסף בלימודיו , אז דודו לקח אותו להתאמן אצל חברו לי יאו סאן ממנזר השאולין . שלב זה נמשך 4 שנים בהן שיפר צ'אן האנג את סגנונו בקונג - פו של השאולין.

במהרה התברר שלאחר 4 שנים נוספות צ'אן האנג היה מוכן לעבור שלב נוסף בלימודיו .בתקופה של 10 שנים הוא הגיע לשלב שלדודו לקחו 20 שנים להגיע , היה לו פוטנציאל כל - כך גבוה עד כדי כך שלי יאו סאן הציע לשלוח אותו להתאמן אצל נזיר שאולין בשם צ'וי פוק , שגר על הר לאו - פו.
כאשר הבין צ'אן האנג כי התקדמותו בשלבים נוספים באמנות הקונג - פו תלויה במציאת הנזיר , הוא שם פעמיו ויצא למסע הארוך להר לאו - פו . כאשר מצא את הנזיר מסר לו מכתב המלצה מלי יאו סאן . צ'אן חיכה זמן מה לתשובה מהנזיר והיה מאוד מאוכזב כאשר קיבל תשובה שלילית . כפי הנראה הנזיר רצה להתעמק בלימודי הבודהיזם ולא רצה ללמד עוד אמנות לחימה . לבסוף הסכים הנזיר לקחת את צ'אן האנג כתלמיד אך רק ללימודי הבודהיזם . זה אילץ את צ'אן לתרגל את אמנויות הלחימה שלו בשעות הלילה.
בוקר אחד צ'אן האנג התאמן בתנועות "ניגוב" על עצי במבוק , והרמת אבנים באוויר בעזרת רגלו וניפוצם באוויר בבעיטה .לפתע הנזיר הופיע ושאל אותו אם זה המקסימום שהוא מסוגל לעשות . הנזיר הצביע על סלע במשקל 40 ק"ג והורה לצ'אן האנג לבעוט בסלע למרחק של 6 מטרים . התלמיד הצעיר אגר כוחות וריסק רגלו על הסלע כשהוא מעיף אותו למרחק של 6 מטרים בקושי . במקום לשבח אותו הניף הנזיר את הסלע ברגלו והעיף אותו למרחק .שוב התחנן צ'אן האנג להתקבל כתלמיד לאמנויות לחימה אצל הנזיר והפעם הוא הסכים . וכך במשך 8 שנים למד את אמנות הקונג - פו והבודהיזם מהנזיר.
בגיל 29 חזר צ'אן האנג לכפרו שם עידן ושיכלל את תורת הלחימה שלמד .בשנת 1836 הוא הקים באופן רשמי את שיטת צ'וי לי פוט וקרא לה על שם שני מוריו צ'וי פוק ולי יאו סאן , כאשר משמעות המילה פוט היא בודהה בסינית.
כיום , צ'וי לי פוט היא נדירה מחוץ לסין אך בתוך סין זוהי השיטה הכי פופולרית. השיטה משלבת סגנון צפוני ודרומי של הקונג פו הסיני, טכניקות הידיים והזרועות של הסגנון הצפוני משולב עם טכניקות של חיות מהשאולין, עם תנועות גוף סיבוביות ועבודת רגלים מהשיטות הדרומיות.שילוב הסגנונות יוצר סגנון קונג פו חזק ואגרסיבי כאשר ברמות הגבוהות מתרגלים את התנועות בצורה איטית לפיתוח האנרגיה הפנימית (צ'י). השיטה ידועה כהגנה עצמית יעילה ומתמחה גם בהגנה מול מספר תוקפים. השיטה משלבת גם עבודה מטווח קצר וגם מטווח ארוך עם שילוב של הטלות. ישנו שילוב של כלי לחימה מסורתיים.

ברוס לי בכבודו צוטט כאשר הוא דיבר על השיטה: צ'וי לי פוט היא שיטת הלחימה היעילה ביותר שראיתי למול תקיפה של יותר מאדם אחד, היא אחת מהשיטות שהכי קשה להגן מפניה ואף לתקוף אותה. צ'וי לי פוט הוא הסגנון היחיד שהגיע לתאילנד ומעולם לא הפסיד שם מול המתאגרפים התאילנדים.